Tel: +86 755 2357 1734

Tłum: +86 189 2287 9832

E-mail:

Centrum techniczne

Dom - Zarządzanie projektami - Centrum techniczne - Rodzaje form wtryskowych

Rodzaje form wtryskowych

03. 09, 2022

Obecnie stosuje się wiele rodzajów form wtryskowych i oprzyrządowania, takich jak formy dwupłytowe, trzypłytowe i formy stosowe. Formy dwu- i trzypłytowe są częściej stosowane do produktów o grubych ściankach i produktów nieopakowanych. Do form dwu- i trzypłytowych stosowane są zarówno systemy zimno, jak i gorącokanałowe. Wszystkie formy stosowe wykorzystują gorący kolektor do przenoszenia stopionego materiału do wnęk. Każdy element formy musi być obrabiany i wykańczany do dokładnych wymiarów z bardzo wąskimi tolerancjami i musi być poddany obróbce cieplnej, aby był w stanie wytrzymać bardzo wysokie ciśnienia wtrysku i zaciskania. Formy wtryskowe to najdroższe formy stosowane w przetwórstwie tworzyw sztucznych o bardzo długich terminach realizacji, wymaganych do ich zaprojektowania i wykonania. Każda forma wtryskowa musi zostać przetestowana i debugowana w celu sprawdzenia układu wyrzutnika, układu chłodzenia i/lub ogrzewania oraz elementów roboczych przed wprowadzeniem do produkcji.


Forma wtryskowa dwupłytowa ma tylko jedną linię podziału. Jeśli używana jest prowadnica, jest ona połączona z formowanym produktem i wymaga ręcznego usunięcia i oddzielenia po wyrzuceniu części. Ten rodzaj formy wtryskowej jest najtańszy w produkcji i jest powszechnie stosowany do części o stosunkowo prostej geometrii.


Typy form wtryskowych


Trójpłytowa forma wtryskowa ma dwie linie podziału, jedną dla systemu prowadnic i jedną dla formowanego produktu. Kiedy forma wtryskowa otwiera się, kanał jest automatycznie oddzielany od produktu, aby umożliwić oddzielną obsługę. Eliminuje to potrzebę ręcznego oddzielania i usuwania, a system wlewu i kanału może być podawany bezpośrednio do systemu recyklingu. Ten rodzaj formy jest droższy niż forma dwupłytowa.


Typy form wtryskowych


Forma wtryskowa stosu może mieć dwa, trzy lub cztery poziomy. Zaletą formy stosowej jest to, że może ona generalnie wytwarzać większą liczbę produktów w porównaniu z formą dwu- lub trzypłytową, wykorzystując ten sam tonaż zacisku maszyny. Wadą jest to, że wymaga ona prasy formierskiej ze znacznie większym otworem w świetle dziennym, aby dostosować się do wysokości formy. Ten rodzaj formy wtryskowej jest znacznie droższy i trwa dłużej. Trzypoziomowe formy stosowe są bardzo nowe, a czteropoziomowe formy stosowe istnieją od mniej niż pięciu lat. W przemyśle pojemników i pokrywek nabiałowych powszechnie stosuje się formy stosowe. Czteropoziomowy jest wspólny dla pokrywek, a dwupoziomowy jest wspólny dla pojemników.


Typy form wtryskowych